top of page
סדנאות בטבע

תלמידים מספרים

עדויותיהם של בוגרי התכנית התלת-שנתית ללימודי פסיכותרפיה ומשתתפי קורסים וסדנאות.

רשמים של בוגרי התכנית לפסיכותרפיה

מיה:

אין לי מספיק מילים להגדיר ולהגיד איך המסלול הזה שינה אותי מבפנים , אני רק יודעת שהייתי רוצה שכל אחד יכיר את גישת ה-Present Therapy. למדנו יחד 3 שנים בתוך קירבה גדולה, ברגישות, בהקשבה, בעיניים טובות. זו היתה פעם ראשונה שחוויה בתוך קבוצה נתנה לי תחושה של בית, של שייכות במובן מאד עמוק. רק בשבוע שעבר נפרדנו וכבר אני מתגעגעת כל כך.

 

שמחה:

אני עברתי שינוי מאוד גדול בחיי, השפה הפנימית שלי השתנתה, האופן בו אני מאפשרת לעצמי לחוות בחיי. יש כאן משהו עמוק בנימי נימים. בעקבות התכנית הזו עשיתי דברים מאוד עמוקים בחיי, לקחתי מנוחה של שנה ואחר כך שבתי לבנות את הקליניקה הפרטית שלי.

מוריה:

קשה לי לדמיין את עצמי ב-3 שנים האחרונות בלי התכנית הזו. המסע שלי משול לאבן שניתקה מצוק וזרמה בנהרות והתעצבה לה. הפנמתי כאן פן אנושי וחם שהולך איתי לכל מקום והחוויה מאוד אינטגרטיבית.  כל זאת הודות למיכל שצוות המורים יצר כאן. התכנית הזו הולידה את המטפלת שאני. מאמינה שכאשר הולכים בדרך ומקשיבים פנימה הכל מתחבר וזה מה שקרה לי בתכנית.


אור: 

התכנית הזו היא דרך חיים בשבילי, מבחינתי אפשר כל החיים להישאר פה. במהלך התכנית גיליתי העמקה מאוד גדולה ביכולת שלי כמטפל להכיל מקרים הרבה יותר מורכבים, ולהכיל גם את מה שקורה לי באופן אישי בחיים. ואת כל זה מלווה עדינות כזו, וממקום רך ואוהב, שנותן מקום גם למשאבים ניתן לצלול למקומות המורכבים יותר. המנחים והמרצים בתכנית יודעים להשתנות ולהתאים את עצמם מרגע לרגע ולהיות חלק מההתרחשות שמשתנה כל רגע.

נעם:

כפסיכולוג בהתמחות קלינית חוויתי את התכנית כמעשירה ומעמיקה מאוד. יש בתכנית איכויות מיוחדות של רכות, ענווה ורגישות. הלימוד תומך בפיתוח הקשבה עדינה ומדיטטיבית לכל מה שקורה, מה שלפעמים חסר בהכשרה של הפסיכולוגיה הקלינית. מרגש מאוד כאשר מתרחש מפגש אנושי, במיוחד כזה שהוא ער לחיבור לטבע בחוץ ולמה שקורה בפנים. המפגש עם המורים והחברים לכיתה, והשהות בטבע היו נהדרים.

שמחה:

אני עו"ס המון שנים והמסע שלי לכאן מאחד 3 דברים שחיפשתי: פסיכותרפיה מקצועית, טבע וחיבור בין גוף לנפש. החיבור העמוק לכאן ועכשיו מביא לפילוח מאוד חד של דברים ומגיעים כך לרבדים משמעותיים ועמוקים.

יואב:

הגעתי ללימודים עם לא מעט חששות, מה כל היום נחבק עצים? ומה זה בעצם טיפול בטבע? ואיך זה יעזור לי להתפתח מקצועית. כל השאלות הלל נענו ברגע אחד של שתיקה בסדנת פתיחת שנה.

 

זה היה תרגול בשלשות וישבו מולי 2 אנשים שהכרתי רק יום קודם והסתכלו עלי בעינים טובות במה שאנו קוראים נוכחות אוהבת. ואני דיברתי ושתקתי והם רק הסתכלו, ובהתחלה עלו כל התחושות הידועות של חרדה ותחושה של שיפוטיות אבל מרגע לרגע התחושות הללו נעלמו ועלתה איזה בהירות גדולה, הרגשתי קליל ומלא חיים ופתאום ראיתי את העולם צלול יותר כאילו הוסר מעין דוק של ערפול מעל הראייה. והידיעה שהן שמה מחכות להתגלות שהן שמה מחכות שאושיט יד ואגע בהן.

אז בשלוש שנים שעברו נגעתי בהן ובעוד מאות תחושות וגוונים שעלו מתוכי, ולמדתי דרך עצמי איך אפשר לעזור לאנשים לא לסבול סבל מיותר.  

אלון:

בתכנית אנו עוסקים במה זה להיות בן אדם, מה זה להיות בנוכחות אוהבת עם מישהו אחר. התהליך הולך לרבדים עמוקים ביותר של הנפש. הלימודים הם המשך ישיר של העבודה שלי והאיכויות שידעתי שיש לי הצליחו להשתרש כאן.
 

מיכל:

למדתי בחיי הרבה כלים ועוד אלמד, אך להתנסות שבוע אחרי שבוע בהקשבה בעייניים טובות ללא שום שיפוטיות, ועם יכולת להכיל הכל, את כל החלקים שבי ושל האחר זה ממש רדיקאלי. ההקשבה מתוך אהבה טהורה היא ריפוי עמוק שמלטף ומחמם את הלב. זה נשמע קלישאתי אך זה ממש כך.

דגן: 

מצאתי מקום שהוא בית. מאוד משמעותי עבורי בלימודים שלא מדברים על אלא חווים את. ישנו דגש למציאת החיבור בין מה שקורה בטבע ובגוף והליכה לא לקוגניציה אלא לתחושות והמון הקשבה בלי להיכנס ולהגיב ישר. אנו לומדים לחוש את החיבור של האדם מולנו והחיבור בינינו לבין המטופל וכך לטפח את היכולת ל-reverie. בנוסף יש את היער בו אנו לומדים שהוא בפני עצמו עוטף ומחזיק.

ענת: בתכנית מתקיימת למידה כל כך משמעותית ואמיתית ומהר התחלתי ליישם את מה שלמדתי בכל החזיתות – כאדם, כהורה, כמטפלת וכמדריכה. 

אלון:

התהליכים העמוקים בתכנית דורשים החזקה וצוות המורים עשה עבודה מדהימה של החזקה של כל מה שהתרחש כאן. יש תחושה שאני מוחזק והקבוצה מוחזקת.
 

 מיכל:

תודה שיצרתם מסגרת שהתאימה לי ממש עם צוות מורים נפלא ועם חזון שאני שמחה להיות חלק ממנו: טיפול בשותפות עם הטבע, שזה דבר שכל כך נחוץ בעולמנו ויכול תרום לכל כך הרבה אנשים. תודה לתלמידים שלמדו איתי והפכו להיות עם הזמן חלק ממשפחת הלב שלי. זכיתי בכם לגמרי.

אלון: 

בתכנית נוצר מעיין מצב בכל מה שנלמד יכול להיבנות באופן אורגני בתוכי.  זה מאפשר כמו עוגת שכבות שנבנית בהדרגה ויש לכל שכבה זמן לשבת ולהתבסס. ארגז הכלים שלי, יכולת ההכלה שלי ויכולת ההחזקה שלי הלכו והעמיקו.

עדויותיהם של משתתפי קורסים וסדנאות נוספות

נטע:

"הסדנה עזרה לי להבין ממה היה לי קשה להיפרד ואיזו כמיהה כבר לא תתגשם. להיפרד רגשית ולהמשיך הלאה למחוזות בהם יש מקום לפריחה ולחוויית יחד ומשפחתיות. גם עזרה לי לקבל החלטות ביצוע. אני מרגישה כי כל אלו מובילים גם, אט אט, למקום בטוח יותר בחברה.מעיזה הרבה יותר, פחות חסמים וחששות".

טלי:
"המפגש בטבע תרם לי להרגיש שלמה יותר עם עצמי, לקבל את עצמי באהבה, להתחבר לשקט, לרוגע ולטוב שהעולם מזמן. להתחבר לפשטות".

אסף:
"ההנחיה הייתה מצוינת, יצרה תחושה של רכות ונינוחות ותמיכה, באמת כמו רחם גדול שכל אחד יכול להיפתח בו כרצונו ולקבל חום, ממש תענוג".  

שירה:
"בעקבות הסדנא יותר ברור לי מה אני רוצה ואני יכולה לומר בקול – 'אני רוצה את הדברים האלו ומנסה להגשים אותם'".

גלעד:
"השילוב של התנועה-נשימה-מוזיקה ומרחבי הטבע יצרו קסם מיוחד לעבודה "קצרת מועד" מהירה, פתוחה ויעילה!"

נעמה:
"הסדנה היא כמו אי של שפיות בתוך החיים שלי. מקום שבו התבצע חיבור ליסודות שלי – אהבת הטבע והאדם, אהבת החיים ואהבה עצמית. גיליתי שאני לא צריכה להתבייש בטבע שלי וזה הגיע מתוך ההתבוננות בטבע ומתוך ההתבוננות באסי. גיליתי שאני לא לבד בין האנשים אם בפחדים ובבעיות שלי ואם בחום ובאהבה שלי. אני גם מרגישה שהלב שלי התרחב בעוד קצת."

גלי:
"חשתי אהבה עזה שאין ביכולתי לפרש אך טלטלה אותי עד דמעות".

ניצן:
"התחושה החזקה של הסדנא הייתה העבודה העצמית, בתוך המרחב המיוחד שאתם כמנחים יצרתם, מרחב של קבלה אמיתית, מרחב מוגן באמת! ,  גיליתי שהאדם יכול לעשות תהליכים עצמיים מתוך השקט, הריכוז, המחשבה. יכולת הריפוי קיימת בכל אחד, המטפל הטוב יוצר את המרחב הנכון והמתאים לעבודה של האדם."

וידאד:
"המוזיקה הייתה מתנה, היא השתלבה בהרמוניה ופתחה עוד מקומות בנפש. היא נתנה לי את תחושת ההתאהבות שיצאתי איתה.  רוביק עם הנוכחות שלו נתן הרגשה שלא משנה מה קורה תמיד ממשיכים הלאה עם חיוך ואהבה מהלב. אסי-  איזה מזל שפגשתי אותו בעולם הזה, הלהט לחיים שיש בו עם הקדושה שהוא חש אליהם והרצון לחגוג אותם עם כל אדם מאוד מדבקת."

שירה:
החוויה הזאת עזרה לי להכיר את עצמי, להבין שהחיים הם תהליך וגם שחשוב לאדם שיהיה לו מקום מוגן כמו השריון שהצב לוקח איתו לכל מקום.

החוויה תרמה לי גם מבחינה מקצועית, כאשת טיפול- לתת למטופל את האפשרות לעשות תהליך ריפוי עצמי, אנשים בסדנא היו אנשים מיוחדים שכייף לפגוש, וגם זה לא היה מובן מאליו.

 

נילי:                                                          
 "המדבר וההרים מסביב היו לי מראה למקום יציב בתוכי. מקום עתיק ובטוח שלא משתנה מול כל הדברים היומיומיים הקטנים.  ההנחיה בסדנא מאוד תמכה ותרמה באופן אישי ע"י הרגישות וההבנה הגדולה של התהליך שאדם עושה במצב כזה."  

 

נטלי:

"ההנחיה הייתה מאוד רגישה, מותאמת קצב, מקבלת, מכילה,מאכילה, מאפשרת. מאוד בלטה הזרימה בהנחייה המשולשת, התקשורת ביניכם, המנחים ואולי מעל לכל, אהבת האדם, הרצון לנתינה.  פגשתי גם את הזהירות והאחריות שאני פירשתי מעצם העובדה כי זו סדנה חד פעמית ולא תהליך מתמשך."

סיגל:                                                            
"מנחים יקרים ומקסימים, משהו מדהים ונפלא זורם ביניכם ומוקרן החוצה בעבודתכם ובנוכחותכם, קבלה נינוחות חוש הומור אוטנטיות חוכמה וחוכמת הלב, המון אהבה לטבע ולאדם. זו הייתה חגיגה אמיתית וכל כך אהבתי את הריקוד, את המוסיקה, את הטבע בחברתכם ובחברת הקבוצה.  אכן תכנון מושקע מדויק ותהליך מרגש משמעותי ומעצים, שוב פגשתי באהבתי הגדולה, לטבע למוסיקה ולריקוד."
 
שירה:
"מדיטציית הזריחה בבוקר - הייתה מדהימה!

ב"אמבטיית הירח" בלילה חוויתי חוויה חזקה של התכרבלות – להיות עם עצמי חזק,   ופתיחות לחיבור לעשייה משותפת עם החברים.

הריקוד בחמישי בערב היה חזק מאד ומהנה, היה בו שחרור נפלא של הגוף והלב.

השתיקה ביום חמישי היתה פשוט נפלאה! חוויה עצומה של שקט פנימי, כמובן עם הרבה מחשבות, את הראש לא ממש הצלחתי להשתיק, אבל את הסביבה החיצונית כן.

ואחרון חביב- האוכל, הנתינה הכל כך נדיבה וטבעית, היתה כל כך עוצמתית ומפנקת. תוך כדי פעילות, האוכל תמיד חיכה לנו מוכן, כל כך פשוט וטעים ועשיר בטעם של חום פנימי של נתינה.  פשוט חוויה מדהימה- פינוק אמיתי מהלב."

bottom of page