אודות הכנס

עבודתו של פסיכולוג קליני מאופיינת בעיסוק מעמיק בנבכי הנפש של מטופליו. ככל שעיסוק זה מעמיק כך נחשפים נושאי ליבה של הקיום האנושי כגון משמעות החיים, התמודדות עם המוות ותמות רוחניות העוסקות בחיבור של האדם לסביבתו.

 

בכנסים הקודמים עסקנו בשני גורמי ריפוי: הקשר האנושי ושילוב של מיינדפולנס (קשיבות) בטיפול.

בכנס הנוכחי נעסוק בשזירה של הסביבה והטבע כשותפים למעשה הטיפולי.

 

בעידן המודרני אנו נחשפים, ביתר שאת, לנעשה בסביבתנו דרך אמצעי התקשרות והאינטרנט. הקצב של התהליכים הנפשיים הפרטיים מושפעים ומופרעים מהקצב המהיר בו המידע על סביבתנו מגיע לאוזננו. לצד כאבי מטופלינו, מתדפקים על דלתנו גם משברים אקולוגיים והומאניים חריפים.

 

הכנס יעסוק בשאלות שנפנה כלפי עצמנו - מטפלים הנוגעים עמוקות במסעות של אנשים פרטיים:

 

  • האם, כחלק מצו השעה, מטפלים נקראים היום לתרום גם להחלמת החברה והסביבה בה אנו חיים?

  • האם הניסיון והתובנות שרכשנו כמטפלים והמגע הקרוב והתדיר לכאב מכשיר אותנו לעסוק בתבונה גם בפצעי הסביבה בה אנו חיים?

  • האם כדי שנוכל להתמיד בעבודתנו המקצועית, מוטב דווקא, שנשאר בין כתלי החדר בלי להתערבב בענייני פוליטיקה, סביבה וחברה?

  • באיזה אופן ההתרחשויות בסביבה נכנסות אל תוך המעשה הטיפולי?

בכנס הקרוב, הראשון מסוגו בארץ, נעסוק בקשר שבין גורמי הריפוי ונחשף לכלים ולתפיסות עולם השוזרות את הסביבה בתוך העשיה הקלינית. נלמד על האופן שבו הסיפור האישי נארג אל תוך הקשר רחב יותר וכיצד מתוך קשר אנושי מייטיב ומתוך מיינדפולנס מפציעים להם קשר וחיבור לסביבה ולטבע.

 

נחקור באופן תיאורטי וחווייתי את המנעד שבין חוויית הנפרדות לבין חוויית האחדות וננסה לבחון האם וכיצד שתי חוויות אלו יכולות להתקיים בכפיפה אחת בתוך טיפול.

 

כמו כן נכיר פרויקטים יוצאי דופן בהם העשייה הטיפולית מתרחשת מחוץ לקליניקה באופן המשפיע על הסביבה והחברה, ונבדוק איזו אחריות יש לנו, כאנשי טיפול, על הסביבה בה אנו חיים.

 

מפגש בלתי אמצעי עם יער האלונים עם תנועת הגוף ועם צלילי מוזיקה יסייע לנו לפגוש את נושא הכנס במלוא תשומת הלב ובאופן חווייתי.

יום שישי ה-9.6

תכנית הכנס

יום חמישי ה-8.6

15:00: הרשמה והתכנסות

7:00: קיטאידו עם מיכל בראון \ מדיטציה עם רני עובדיה

8:00: ארוחת בוקר

9:00: כאשר קוהוט פוגש את בודהה

רענן קולקה - פסיכולוג קליני , פסיכואנליטיקאי למבוגרים ולילדים, חבר מן המנין בחברה הפסיכואנליטית בישראל, חבר סגל המכון הישראלי לפסיכואנליזה - פסיכואנליטיקאי מנחה, חבר באיגוד הישראלי לפסיכולוגיית העצמי ולחקר הסובייקטיביות. ראש תכנית, 'רוח אדם' – הכשרה פסיכואנליטית-בודהיסטית.

יעקב רז - פרופסור בחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב, חוקר ומתרגם של זן בודהיזם, תרבות ושירה יפנית, מורה למדיטציית הזן ופעיל חברתי ישראלי.

שיח בהשתתפות רענן קולקה ופרופ' יעקב רז על המנעד שבין ריקות לצורה בבודהיזם ובין התמוססות להפצעה בפסיכולוגיית העצמי.  בשיח הפתוח ננסה לעמוד על ההזדמנויות והאתגרים בתוך התנועה המתמדת של התודעה בין העצמי הגרעיני לעצמי הקוסמי ובין האני לאין אני. 

10:30: הצגת התערבויות טיפוליות וקהילתיות המופעלות על ידי פסיכולוגים קליניים (המשתתפים יוכלו להיחשף לשני פרויקטים לבחירתם בשני סבבים). 

פירוט קורותיהם המלאים של כל מנחי הפרוייקטים ניתן לראות כאן

 

מושב 1:

ק.ס.ם חברתי: קהילות סיוע מחוללות-שינוי - היא עמותה א-פוליטית המעניקה סיוע מקצועי רב-מערכתי לאזרחים במצוקה המתקשים להתמודד עם המציאות הכלכלית והחברתית בישראל.

ניב אגם - פסיכולוג קליני

טיפולי בית: שילוב של עמדה קהילתית ורב תרבותית עם הפסיכותרפיה הדינמית הפרטנית בסטינג גמיש בדומה למתואר במאמר של סלמה פרייברג – "רוחות רפאים בחדר הילדים".

דינה מסתאי (פון-שוורצה) - פסיכולוגית קלינית בכירה

נפש חופשית: טיפול בבני נוער במצבים של סיכון, קושי ומשבר דרך שייט ומסעות בטבע.

 

ד"ר תמיר רוטמן - פסיכולוג קליני

דהרמה מעורבת חברתית: אקטיביזם שעובד ליצירת חברה צודקת והרמונית המתייחס לאותם היבטים בנפש האדם שמניעים אותו ליצור או לתמוך במנגנונים שפועלים באלימות, תוך דיכוי אוכלוסיות חלשות וניצול הרסני של הסביבה

רני עובדיה - פסיכולוגית קלינית, מלמדת דהרמה ומדיטציה

טבע ומהות: קבוצות טיפול דיאדי לאמהות ולילדים בסיכון בגיל הרך.

 

רוביק אוסובסקי, אור דקל, שמחה אמתי.

פסיכואקטיב: א/נשים מתחום בריאות הנפש ששמו להם/ן למטרה להיות מעורבים/ות בנושאים חברתיים-פוליטיים, ככלל, ובנושא הקונפליקט הישראלי-ערבי בפרט.

רות בן אשר - פסיכולוגית קלינית ומדריכה בכירה בפסיכותרפיה

מנאל אבו חק - עו"ס קלינית, פסיכותרפיסטית

דוד סנש - פסיכולוג קליני

נעמה הוכשטיין - פסיכולוגית קלינית

מושב 2:

עבודת בית מרכז מרחבים: יוזמה לטיפול משפחתי רב מערכתי אינטנסיבי בבית המטופלים.

יונתן רייפן - פסיכולוג קליני

טבע ומהות: טיפול בהתמכרויות במסעות במדבר בגישת ה-Present Therapy

אסי שורק - פסיכולוג קליני

תיאטרון בובות לילדים מאושפזים בבתי חולים: תכנית בחסות עמותת "קו אור".

 

 טלי גילן - עובדת סוציאלית MSW 

Outreach: טיפול נפשי גמיש ומותאם אישית, המתקיים בבתי המטופלים או בסביבת חייהם, ע״י צוות רב מקצועי - לטובת אוכלוסיות שאינן יכולות להנות משרותי בריאות הנפש הקונבנציונאליים. 

 אור הראבן - פסיכולוג קליני

נעמה הוכברג - פסיכולוגית קלינית

דהרמה מעורבת חברתית: אקטיביזם שעובד ליצירת חברה צודקת והרמונית המתייחס לאותם היבטים בנפש האדם שמניעים אותו ליצור או לתמוך במנגנונים שפועלים באלימות, תוך דיכוי אוכלוסיות חלשות וניצול הרסני של הסביבה.

 

רני עובדיה - פסיכולוגית קלינית, מלמדת דהרמה ומדיטציה

פסיכואקטיב: א/נשים מתחום בריאות הנפש ששמו להם/ן למטרה להיות מעורבים/ות בנושאים חברתיים-פוליטיים, ככלל, ובנושא הקונפליקט הישראלי-ערבי בפרט.

רות בן אשר - פסיכולוגית קלינית ומדריכה בכירה בפסיכותרפיה

מנאל אבו חק - עו"ס קלינית, פסיכותרפיסטית

דוד סנש - פסיכולוג קליני

נעמה הוכשטיין - פסיכולוגית קלינית

13:00: ארוחת צהרים

14:00: פאנל מסכם

15:00: מופע שירה וטקס סיום

נתנאל גולדברג - מוזיקאי, מומחה ביצירת צלילים וקול מאולתרים הנובעים מן המתרחש בכאן ועכשיו, מוביל תפילות דרך שירה להתעוררות הלב, שימש כזמר בלהקות שונות ביניהם: סומסום וimprovibration והיוצר המוזיקלי במופע “בואו באשר תהיו ". מופעיו מתפרסים לכל רחבי תבל.

15:30: אתגרי הסביבה –  מצבו העדכני של כדור הארץ

יואב אגוזי - פעיל סביבה, בעל תואר ראשון בחינוך דמוקרטי ותואר שני בלימודי סביבה. ממקימי ופעילי יוזמת הטרנזישן בישראל, מנהל תוכנית העמיתים של מרכז השל לקיימות.

המשבר הסביבתי מקיף אותנו בתחומים רבים: אקלים, מים, אויר, קרקע ועוד. אך מעבר למשבר החיצוני נמצא גם משבר פנימי של זהות, מערכות יחסים וערכים. שני המשברים שזורים זה בזה, וכך כנראה גם הניסיון להתמודד איתם משלב עבודה שנעשית החוצה וגם פנימה.

16:30: מהחוויה האוקיאנית ועד להתחממות הגלובאלית

אסי שורק - פסיכולוג קליני, מטפל בילדים ובמבוגרים, מנהל תכניות טיפול ארציות במוסדות הרווחה והחינוך, מייסד ומנהל מרכז 'טבע ומהות' ומפתח גישת ה-Present Therapy. רכז התכנית התלת שנתית לפסיכותרפיה במרכז 'טבע ומהות'.

הטבע כשותף מרפא בטיפול המושתת על מיינדפולנס ותאוריות פסיכואנליטיות.

17:00: המפץ הגדול, חורים שחורים ויקומים מקבילים - מה מהם נכנס אל תוך הקליניקה הטיפולית?

שנער פנקס - ביבליותרפיסטית, פסיכותרפיסטית פסיכודינמית וגופנית. הדוקטורט שלה מטעם אוניברסיטת בר אילן עוסק באופנים גופניים ומקורות שמאניים לטיפול הפסיכואנליטי.

טבע, בהקשר של טיפול, מבקש לפרוץ את גבולות הקליניקה ולצאת החוצה, אל מרחבים גדולים וצבעוניים, מלאים בריח, טעם, אסתטיקה. התהליכים הקליניים דורשים פעמים רבות חוויה נטולת גירויים סביבתיים, כדי שהאדם יוכל לעכל ולעבד חומרים נפשיים. בהרצאה נעסוק בשאלה האם תהליכים אלו הינם תהליכים נפרדים. נבקש לבחון אפשרות נוספת: הכנסה של הטבע וכוחותיו אל תוך הקליניקה הטיפולית. נרחיב את השימוש במושג "החייאה בפעולה" (reenactment) כמושג הקושר בין פסיכותרפיה גופנית-התייחסותית לעבודה שאמאנית.

18:00: שיח, שיתוף ועיבוד בקבוצות קטנות בהנחיית מנחי 'טבע ומהות' ובוגרי התכנית לפסיכותרפיה

19:00: ארוחת ערב

20:00: על חיבור ונבדלות ממבט אנתרופולוגי

ד"ר דניאל נווה - מלמד אנתרופולוגיה באונ' בר-אילן ולימודי סביבה באונ' ת"א. מתרגל ומלמד מסורות שונות של מדיטציה.

במפגש נתחקה אחר שורשי תחושת הנבדלות והנפרדות מנקודת מבט אנתרופולוגית היסטורית. נפתח בהצגה של גילויים ותובנות חדשות אודות האופן שבו לקטים-ציידים מבינים ומתייחסים לסביבתם. בהמשך נתייחס לשינויים האפיסטמולוגיים המפליגים שהתרחשו במעבר לחיים חקלאים. בחלקו האחרון של המפגש נתייחס לרלוונטיות של הנושאים שנידונו לחיים במאה העשרים ואחת בכלל ולספרה הטיפולית בפרט.

21:00: חיבור ונפרדות – מפגש עם גוף וצלילים

אורי בנקהלטר - איש מוזיקה, לומד אותה, מדבר דרכה.  ממקימי תחנת "קול הקמפוס" 106FM בתל אביב ושימש כעורך הראשי שלה, עוסק בתקלוט עריכה ויעוץ מוזיקלי.המוזיקה מהווה עבורו כלי לחקר תודעה.

רוביק אוסובסקי - מטפל בתנועה, שותף להקמת מרכז 'טבע ומהות' ולפיתוח גישת ה- Present Therapy. מלמד בתכנית התלת שנתית לפסיכותרפיה ב'טבע ומהות'

המוזיקה כמו הגוף היא כלי טהור של העברת אינפורמציה בין האנשים. דרכה משתקפת רוחה האמיתית של תקופה ובאותו זמן היא מבטאת את המקום הכי עמוק של נפש האדם האוניברסאלי העל זמני. דרך המוזיקה אנחנו מדברים אחד עם השני מהמקומות האמיתיים, הלא רציונליים שלנו. במפגש נחקור באופן תנועתי ולצלילי מוזיקת עולם אפשרויות שונות של חיבור ונפרדות. 

23:00: לינה

הרשמה לכנס

עלות הכנס: 480 ש"ח

עלות ההשתתפות ביום ה-1: 290 ש"ח

עלות ההשתתפות ביום ה-2: 340 ש"ח

מעבר לכל התכנים והחוויות העלות כוללת:

☆שלוש ארוחות במהלך הכנס.

☆אירוח ביער אלונים מדהים בתנאי קמפינג.

☆כניסה חופשית לבריכה קסומה וקטנה בתוך היער.

על מנת להנות מהחוויה במלואה, מומלץ להשתתף בכל הכנס.

הלינה בקמפינג במתחם הכנס וכלולה במחיר הכרטיס.

ישנן גם אפשרויות אירוח שונות בקיבוץ בית אורן.

 

(ניתן ללון במקום או ללון בבית ולשוב למחרת להמשך הכנס)

*ההרשמה ליום אחד אינה כוללת לינה.

להרשמה לכל הכנס:

הרשמה לכל הכנס לסטודנטים ומתמחים:

יש לציין זאת בתוספת שם המוסד תחת "תחום הכשרה" בטופס ההרשמה

להרשמה ליום ה-1 של הכנס:

להרשמה ליום ה-2 של הכנס:

לאחר התשלום תועברו לטופס הרשמה קצר,

אנא הקפידו למלאו.

אם לא הגעתם לדף ההרשמה - לחצו כאן.

התכנית נתונה לשינויים*

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
טלפון: 054-5809323   ,   מייל: ptherapy@tevamahut.org