top of page

גוף וטבע בטיפול הפסיכולוגי - סוגיות של החזקה:

השתלמות יום למטפלים.

יחסים

פנו אלינו ונשוב אליכם בהקדם

1-599-511-132

Success! Message received.

אודות המנחה

אסי שורק: מנהל מרכז 'טבע ומהות' ומפתח גישת ה-Present Therapy. מוסמך מטעם אוניברסיטת תל-אביב בפסיכולוגיה קלינית.

 

התמחה במחלקה משפטית בביה"ח שער מנשה ובתחנה הפסיכולוגית גבעת חיים. מלווה תהליכי טיפול קבוצתיים במוסדות ברחבי הארץ.

 

מטפל בקליניקה בעין עירון. משלב בעבודתו הטיפולית אלמנטים מגישת ההאקומי ומשיטת EMDR לטיפול בטראומה. 

גוף וטבע בטיפול הפסיכולוגי
סוגיות של החזקה

השתלמות יום למטפלים מנוסים מתחומי בריאות הנפש.

על ההשתלמות:

כאשר אנו מגיחים לאוויר העולם מבטן אמנו, אנו זקוקים ל'החזקה', לאישור חושי לקיומנו ולעטיפה שתאפשר את בניית חווית ה'עצמי' הפסיכו-פיזי שלנו. 

הכניסה לרובדי הנפש העמוקים ביותר, טיפחה לאורך השנים בתוך הפרקטיקה הפסיכואנליטית את נחיצותה של מסגרת טיפולית 'מחזיקה' ברורה ומוגדרת. עקב כך קביעת זמן מוגדר מראש, קיום המפגש בתוך כתלי החדר ולעתים הדרת חוויית הגוף של המטפל ושל המטופל היו חלק מן הכללים שהתגבשו להם בטיפולים נפשיים.

בהשתלמות ננסה לתהות כיצד הטבע והגוף יכולים להשתלב בתוך מסגרת הטיפול הדינמי והקלאסי תוך שמירה על חוויית ה'החזקה'. נכיר דרכים לטיפוח הבטחון של המטפל לשהות ולהכיל מצבי אי ידיעה וחוסר שליטה בתוך המפגש הטיפולי.

יושם דגש על טיפוח החמלה והקבלה כאיכויות התומכות בחוויית ה'החזקה' ובחוויית האינטימיות במישור התוך אישי והבין אישי וכשותפות מרכזיות בתהליך הריפוי.

לצד התנסות חווייתית נלמד על ארבעת מרכיבי הטיפול של גישת ה-Present Therapy ועל ההשקה בין עולמות תוכן פסיכואנליטיים, בודהיסטיים וגישות ממוקדות חוויה כמו האקומי, התמקדות וגשטאלט.

מתאים למטפלים המתעניינים במסלול התלת-שנתי לפסיכותרפיה.

לפרטים נוספים צרו קשר בטלפון: 1-599-511-132 

או במייל: ptherapy@tevamahut.org

כך כתבו על ההשתלמות מטפלים מאוניברסיטת בר אילן מהתכנית לפסיכותרפיה:

אסי יקר,

אנחנו רוצים להכיר לך תודה על החוויה שחווינו כל אחד בנפרד וכקבוצה.

את הטעימה הראשונה שטעמנו מה-Present Therapy פתחנו בהיכרות איתך במעגל מתחת לעץ התות, והתחלנו יום של חוויות של נוכחות.

דרך התרגילים קרבת אותנו אל עצמנו, והרחקת אותנו משיפוטיות ביקורת ומאמץ. גילית לנו אפשרות של נוכחות עבור עצמנו ועבור האחר.

 

אפשרת לנו להקשיב בתשומת לב למה שיש לעולם להציע לנו. הצעת לנו הקשבה לצלילים שיש בטבע, הקרובים והרחוקים, הצעת לנו לשאול עצמנו אילו תחושות העולם מעורר בנו.

אפשרת חרות לעשות כפי שהגוף מבקש, רוצה, צריך, הנחית אותנו להביט בעיניים טובות על האחר ולשאול את עצמנו מה באחר מזין אותנו? איזו השראה הוא מעניק לנו? בנינו יחד שדה לאהוב.

חווינו מחדש, ללא מילים, את ההחזקה, משני הצדדים שלה, להחזיק ולהיות מוחזק. לתמוך ולהיתמך. יום של חוויות הכורכות בתוכן אי-ידיעה, בלי מאמץ, פשוט התמסרות להנחיות ואפשור של התהליך.

קיבלנו ממך שתי מתנות גדולות.אחת כבני-אדם בעולם המחזיק אותנו ושנייה כמטפלים המעניקים תחושה של החזקה למטופלים שלנו. אנו מודים לך על מתנת הנוכחות שהבאת איתך.

בברכה,

קבוצת תשע"ו "תמורות" בית ספר לפסיכותרפיה

אוניברסיטת בר אילן

bottom of page